Pewien Nigeryjczyk został oskarżony przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) o defraudację kilku amerykańskich firm o wartości milionów dolarów, według wtorkowego raportu lokalnej gazety „Vanguard“.

Oskarżony, Olalekan Jacob Ponle, popularnie znany jako Woodberry, został aresztowany podczas specjalnej operacji Fox Hunt 2 w Dubaju 10 czerwca wraz z popularną nigeryjską gwiazdą Instagram Ramonem Olorunwą Abbasem (AKA Hushpuppi) i 10 innymi.

Woodberry i Hushpuppi zostali aresztowani pod wieloma zarzutami kryminalnymi, takimi jak podszywanie się pod inne osoby, oszustwa bankowe, hakerstwo, kradzież tożsamości i pranie pieniędzy. Podobno oszukali ponad 1,9 miliona ofiar na całym świecie, kradnąc około 435 milionów dolarów.

Po ich aresztowaniu, oszuści zostali poddani ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. FBI złożyło oświadczenie pod przysięgą w tej sprawie i stwierdziło, że znaczna część sumy, którą Woodbery otrzymał w wyniku oszustw, których dopuścił się między styczniem a wrześniem 2019 roku, była przechowywana w portfelu Bitcoina, który operował.

FBI dodało, że oskarżony przeprowadził większość swoich przestępstw, inscenizując program „Business Email Compromise“ (BEC), program oszustw, w którym phisherzy przedstawiają się jako kierownictwo wysokiego szczebla, skierowane zarówno do dużych, jak i małych firm, które współpracują z zagranicznymi dostawcami i regularnie wykonują przelewy bankowe w celu ich oszukania.

Programy BEC, które zainscenizowało Woodberry, wpłynęły na firmę z siedzibą w Chicago, powodując straty w wysokości 2,3 miliona dolarów.

Ukradł również około 15,2 miliona dolarów, z czego część trzymał w portfelu Bitcoin. Środki te mogą nie zostać odzyskane, ponieważ Ponle jest prawdopodobnie jedynym posiadaczem prywatnych kluczy do portfela.

W oświadczeniu stwierdzono: „Wstępna analiza łańcucha blokowego wskazuje, że Ponle otrzymał co najmniej 1.494.71506296 bitcoin związanych z tymi programami BEC, o wartości około 6.599.499,98 dolarów. Wpływy z programów BEC, wahające się od setek tysięcy dolarów do milionów dolarów, były następnie przekazywane przez nieświadomych pracowników na konta bankowe otwarte przez muły Ponle. Ponle następnie poinstruował muły, aby zamieniły wpływy na Bitcoin i wysłały je do portfela Bitcoin Era, który posiadał i prowadził“.

Zarówno Ponle jak i Abbas ryzykowali 20 lat więzienia, kiedy zostali uznani za winnych oskarżenia. Woodberry ma stawić się w sądzie 9 lipca.